Urzadzenia diagnostyczne i pomiarowe sieci

Czym jest kolposkop?

Flexa Plus NewFlexa Plus New. Zāles pret locītavu slimībām

Kolposkop to coraz bardziej przystępne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej jakości układu optycznego ze specjalnym współosiowym oświetleniem daje szansa dokładnego zbadania intymnych partii ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można dojść nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop a jego użycie

Kolposkop stosuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a też pochwy i sromu w końca wykrycia zmian, które potrafiły świadczyć o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Podaje się, że dokładność diagnozy dokonanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w relacji z jego kształcie.

Jak robi badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem prowadzonym gdy pacjentka przebywa na fotelu ginekologicznym. Na samym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który pomaga uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy zaczynany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego widzi się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w wygodnym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i zauważanie go na dodatkowym ekranie, a dodatkowo zapisywanie i dawanie dla pacjentki, kiedy również do celów przygotowania dokumentacji medycznej i dania diagnozy.